top of page

Proč EnviroCity

 

Letní festival o veřejném prostoru EnviroCity vznikl jako iniciativa architektů a designérů ze sdružení Collaborative Collective, kteří již v minulosti zrealizovali několik projektů určených k oživení veřejných prostorů. 

 

Festival jako multižánrová událost by měl být místem setkávání místních komunit, neziskových organizací, architektů, designerů, městských zastupitelů, odborné, ale i laické veřejnosti. Centrem festivalového dění bude environmentální pavilon Loop, který jako architektonický objekt v letních měsících oživí prostor zahrad Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR Praha) a industriálního Nákladového nádraží Žižkov, poskytne zázemí pro konání přednášek a debat, a zároveň se stane inspirací pro umělecké (tanečně-divadelní) site-specific projekty.

 

Festival reaguje na stále stoupající poptávku občanů po kvalitních a zajímavých veřejných prostorách měst a obcí. Jeho cílem je vzbudit zájem veřejnosti o témata související s oživováním veřejných prostor prostřednictvím živého umění. Posláním festivalu je nejen inspirovat a aktivizovat místní komunity obyvatel, ale také demonstrovat možnosti současné architektury ve vztahu k práci s udržitelnými materiály a jejich použití ve veřejném prostoru.

 

Environmentální pavilon Loop

 

Projekt environmentálního pavilonu Loop realizují studenti Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci (FUA TUL) ve spolupráci s Lesnickou a dřevařskou fakultou České zemědělské univerzity (FLD CZU) pod vedením Marie Davidové a Šimona Prokopa ze studia COLL COLL a Martina Klody ze studia ARCHWERK.

 

Myšlenkou, která stojí v pozadí projektu, je experimentální výzkum efektivního využívání obnovitelných materiálů. Konstrukce pavilonu Loop využívá masivního dřeva, jehož vlastnosti umožnily designerům z řad studentů tvarovat pavilon až do jeho výsledné podoby ve formě jakési smyčky (odtud anglický výraz „loop“).

 

Pavilon je zamýšlen jako nezvyklý typ městského mobiliáře, který dotváří a oživuje veřejný prostor, poskytuje možnost komunitního potkávání, a zároveň slouží jako umělecký objekt, který lze oživovat prostřednictvím performancí.

 

Pavilon jako experimentální architektonická stavba bude dále na podzim 2014 umístěn v rámci výstavy Prototypy architektury na Ovocném trhu a poté poputuje do Liberce. 

 

Zajímá vás, jak se pavilon připravuje? Prostudujte si náš blog

bottom of page